שמור על הצד העיוור שלך!

/
/
/
23 Views

הסרט "Blind Side" מבוסס על סיפורו האמיתי של מייקל אוהר, עכשיו עם בולטימור רייבן, שמוקדם יותר בחייו התיידד עם אמא של חבר מבית הספר, בגילומה של השחקנית זוכת פרס האוסקר, סנדרה בולוק. אחר משחק בהתמודדות התקפית עבור קבוצת בית הספר שלו ועושה עבודה מרשימה באמת בהגנה על הצד העיוור של הקוורטרבק שלו.

יש עוד סוג של צד עיוור שראוי לתשומת לבנו: "צדדים עיוורים" שאחראים למותם של מנהיגים ומוסדותיהם, משפחות וחברים, קהילות וכלכלות – כמו צדדים עיוורים שתרמו למיתון האחרון, החמור ביותר שלנו בעשורים האחרונים. זה די מפחיד לשמוע אנשים כמו אלן גרינשפן, מזכירי האוצר שלנו בעבר ובהווה וראשי בנקים ברחבי העולם – ללא ספק אנשים די חכמים מבחינות רבות – מודים שהם היו עיוורים לכוחות הפועלים שגרמו לקריסה של שווקי הנדל"ן והפיננסים ברחבי העולם וזה כמעט הפיל את הכלכלה שלנו. ישנם סוגים אחרים של צדדים עיוורים שמכניסים אותנו גם לצרות – עיוורון לחוזקות או לפגיעות שלנו או של הארגון שלנו, לתרומות או למגבלות של אחרים, להשפעה של ההתנהגות או ההחלטות שלנו על אחרים, ל"חדשות הרעות" או שלנו. חוסר יכולת לשמוע את זה, ועוד אינספור מציאויות שמשפיעות על חיינו ועל הארגונים שלנו ללא כל מודעות אליהם.

שמענו הרבה על היתרונות של מנהיגים, ארגונים, חוויות ואנשים "אותנטיים". אותנטיות פירושה להיות אמיתי, וחלק חשוב מזה הוא שמנהיגים, ארגונים, חוויות ואנשים יהיו במציאות מה שהם טוענים או מציגים את עצמם. חלק חשוב נוסף בלהיות אמיתי, לעומת זאת, הוא היכולת להתמודד ולנסח את המציאות – משהו שככל הנראה נמצא במחסור מאוד שכן מנכ"לים, בנקאי השקעות ופקידי ממשל החמיצו או התעלמו מסימני אזהרה לקריסה של השוק לקראת 2008. הסימנים היו בוודאי שם; ספרו החדש של מייקל לואיס, The Big Short*, מתאר את עבודתו של מייקל בורי, משקיע אחד שקרא נכון את השלטים. מר בורי קרא בקפידה את כל תיאורי ההשקעות בנדל"ן עם שפה משפטית וראשי תיבות מוזרים; הוא שם לב לקלות ההולכת וגוברת של בעלי בתים ברכישת אשראי, והבחין עד 2005 כי תקני ההלוואות הגיעו לתחתית. בחיבור של הכל, בורי הימר שניירות ערך בשווי מיליוני דולרים יפסידו כסף על ידי "מכירה בחסר" שלהם; הוא הרוויח מיליארדים.

למה מייקל בורי שם לב למה שקורה כשכל כך הרבה אחרים לא? הוא מתבדח על איך זה יכול להיות בגלל ראיית דברים אחרת מאז אובדן הילדות של עין אחת; בין אם זה נכון ובין אם לאו, בהחלט "לראות דברים אחרת" היא אחת הדרכים להגן על "הצד העיוור" שלנו. דרך לעשות זאת בעצמנו היא פשוט לאמץ פרספקטיבה אחרת ולראות דברים מכמה שיותר זוויות שונות; דוגמאות כוללות "לשחק סנגור של השטן", המתנה של יום כדי לראות דברים באור אחר, או שינוי מיקום או יציאה לנסיגה כדי לקבל פרספקטיבה. דרך טובה עוד יותר היא לחפש ולהשתמש בקלט של אחרים, וככל שהפרספקטיבות שונות יותר ויותר בדרך כלל, כך ייטב; הנה מקרה שבו באמת יש כוח במספרים.

הדרך לכישלון רצופה בנקודות עיוורות, כולל ארגונים ותעשיות שלמות העיוורות לדינמיקה של שוק או תחרות. לאחר שליטתו בשוק הרכב, איבד הנרי פורד נתח שוק משמעותי לג'נרל מוטורס בתחילת המאה העשרים משום שהיה עיוור לשינוי טעמי הצרכנים; הדרישה ל"תחבורה בסיסית" פינתה את מקומו להעדפות לדגמים שונים עם יותר תכונות ויותר צבעים. תעשיית הרכב האמריקנית כולה הייתה עיוורת להתפרצות של יצרניות הרכב היפניות, ובסופו של דבר איבדה כמעט מחצית מנתח השוק הקולקטיבי שלהן. יבמ הוצאה מאיזון בשנות ה-70 וה-80, עיוורת לאפשרות שמחשבים אישיים קטנים, ואפל בפרט, יסתכמו בהרבה. לפעמים צמיחה מהירה, הצלחה או גודל תורמים לכתמים עיוורים, כפי שהיה נכון ככל הנראה לגבי ארגוני ענק ב-2008 שנחשבו "גדולים מדי מכדי להיכשל". ריצ'רד טדלו עושה עבודה מצוינת בתיעוד מקרים קלאסיים של הכחשה, בן דוד קרוב של צדדים עיוורים, בספרו החדש הכחשה.*

דבר מפחיד לגבי צדדים עיוורים הוא שמה שהם מסתירים עדיין קיים, ומשפיע על חיינו ועל הארגונים שלנו, בין אם אנחנו מודעים להם ובין אם לא; לכן הם נקראים "צדדים עיוורים!" למרבה הצער, לפעמים אנחנו לומדים על צדדים עיוורים כשזה מאוחר מדי – אחרי משבר, אובדנים טראומטיים או חפירת בור גדול מכדי לברוח. אני יודע שלפעמים הייתי עיוור למציאות של מה שקורה או למצב שלי, כאשר הבנה טובה יותר של מה חוסם את דעתי הייתה משלמת דיבידנדים רבים. דברים ש"פשוט לא הולכים בדרכנו" שוב ושוב או מוצאים את עצמנו נופלים לאותן מצוקה באופן עקבי הם בדרך כלל סימנים של צדדים עיוורים וחוסר היכולת או חוסר הרצון שלנו להתמודד עם אמיתות מסוימות. אלו הם זמנים שבהם אנחנו צריכים להקדיש קצת זמן לרפלקציה רצינית, לחפש משוב שאנחנו באמת מתייחסים אליו, ולפתוח את עצמנו או לחפש חוויות שיעזרו לנו לראות דברים מנקודת מבט אחרת; סקרי אישיות תקפים, מצאי מיומנויות או "סקרי 360° ליחידים, במיוחד כשהם מלווים באימון, יכולים לעזור כאן. אולי בזמנים כאלה אנו זקוקים למה שהבודהיסטים מתייחסים אליו כמיטרה קליאנה, או "חבר אצילי", אשר בתור ג'ון. אודונהו אומר לנו באנאם קארה* "לא יקבל יומרה אלא יעמת אתכם בעדינות ובתקיפות עם העיוורון שלכם." ארגונים וצוותים יכולים להיות עיוורים גם לחוזקות ולפגיעות שלהם; גם כאן הערכות ארגון תקופתיות, במיוחד בליווי פרשנות מיומנת על ידי יועץ, יכולה להפחית באופן משמעותי כתמים עיוורים מסוכנים.

לכולנו יש ככל הנראה אתגרים אישיים, מקצועיים, ארגוניים וקהילתיים רציניים מספיק כדי לפתור אותם מבלי להיפגע מנקודות עיוורון.

  • האם יש אינדיקטורים לכך שכתמים עיוורים עשויים להשפיע על החיים או העבודה שלך; איך יכולת לגלות מהם כמה צעדים שתוכל לנקוט כדי לפצות על נקודות עיוורות פוטנציאליות?
  • האם יש נקודות עיוורות המשפיעות על אחרים סביבך – אולי מכרים, הארגון, התעשייה או הקהילה שלך? כיצד תוכל להפנות אליהם תשומת לב ולהפחית את השפעתם?

"תשעים אחוז מצרות העולם נובעות מאנשים שלא מכירים את עצמם, את היכולות שלהם, את החולשות שלהם ואפילו את מעלותיהם האמיתיות". (סידני האריס)Source by Al Watts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.pommef.com All Rights Reserved