פירוק טאבלט

/
/
/
41 Views

טבליות הן צורות מינון דרך הפה הניתנות דרך הפה. צורת המינון מורכבת מהחומר הפעיל שנדחס יחד עם חומרי העזר. תהליך הפירוק כולל פירוק הטבליה לחלקיקים קטנים יותר כדי לשחרר את המרכיב הפרמצבטי הפעיל למערכת הדם. לחומרי העזר יש מטרות שונות, ועשויות להיות להם השפעה על יכולת התפוררות והמסה של הטבליה. קלסרים כגון עמילן מחזיקים את הטבליה יחד, ובכך שולטים בקצב השחרור של המרכיב התרופות הפעיל.

תהליך פירוק הטבליות כולל שני שלבים. הראשון כרוך בשינוי של חלקיקי התרופה ממצב מוצק למצב מומס במדיום הפירוק. כתוצאה מכך, שכבת סרט דקה עומדת נוצרת סביב חלקיק התרופה. השלב השני הוא המקום שבו המומסים עוברים מהשכבה הדקה העומדת לחלק הארי של תווך ההמסה.

הכרת קצב הפירוק של טבליות שונות משרתת מטרות שונות בניסוח טבליות אלו וגם בבקרת האיכות של טבליות אלו. שינוי של פירוק טבליות יכול לשמש גם בפיתוח טבליות בשחרור שונה. טבליות בשחרור שונה יכולות לסייע בשיפור הזמינות הביולוגית של תרופות בדם ובכך לשפר את יעילותן.

ניתן לקבוע את קצב שחרור התרופה in vivo על ידי מדידת ריכוז התרופה בפלזמה ובשתן. עם זאת, השיטה in-vivo לקביעת ריכוז הדם אינה מדויקת, ויש לה כמה אתגרים. הקשיים הנובעים משיטת ה-in vivo הביאו להכנסת שיטת בדיקת הפירוק בשיטות ה-in vitro.

בדיקת פירוק:

המטרה העיקרית של בדיקת הפירוק היא לקבוע את תכונות שחרור התרופה של ניסוח בודד. בדיקת הפירוק במבחנה מבטיחה גם זמינות ביולוגית מספקת וניתנת לשחזור. הבדיקה נותנת הבטחה שהחומר הפעיל השתחרר מהשולחן לתווך הפירוק תוך תקופה סבירה.

המסת הטבליה במדיום ההמסה תלויה בגודל הגרגירים. לגרגירים קטנים יש שטח פנים גדול; לפיכך הם יכולים לספוג בקלות את מדיום ההמסה כדי ליצור תמיסה. אופי חומרי העזר המשמשים גם לקביעת פרופיל הפירוק של הטבליה המסוימת. חומרי פירוק כגון תאית קרבוקסימטיל מקלים על פירוק הטבליות וגורמים לחלקיקים להתמוסס במהירות. ה-pH של נוזלים במערכת העיכול קובע גם את קצב הפירוק של טבליות.

גורמים נוספים המשפיעים על שיעור של פירוק טבליות כוללים כאלה הקשורים לתכונות הפיזיקליות-כימיות של החומר הפעיל. שיטת הייצור משפיעה גם על קצב הפירוק של טבליות.

מכשירי בדיקת פירוק טבליות:

המכשיר המשמש לבדיקת פירוק טבליות כולל לפחות שש תחנות בדיקה, מערבלים ומכשיר חימום שישמש לחימום מדיום ההמסה. נפח המדיה עבור עוצמות מינון קטנות צריך להיות בין 900 מ"ל או 500 מ"ל. תנאי כיור מוגברים צריכים להיות בנפח מדיה של 1000 מ"ל, שני ליטר או ארבעה ליטר. המדיה צריכה להיות מאגר, בדרך כלל אצטט עם pH של 4.1 עד 5.5 מנוצל. מהירות ההנעה יכולה להיות 50 סיבובים לדקה, והיא יכולה להגיע עד 100 סיבובים לדקה. הטמפרטורות צריכות להיות בטווח של 37 מעלות צלזיוס (+/-0.5). נקודות זמן הדגימה כוללות 10, 15, 20, 20, 45, 60 דקות.Source by Ankur Choudhary

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.pommef.com All Rights Reserved